Tuotekuvaus
Monikäyttöinen valurautainen paisto- ja tarjoilulevy Ibililtä. Paistolevy toimii kaikilla liesityypeillä sekä grillissä – pyöreä parila on erityisen kätevä esimerkiksi pallogrilliin, johon suorakaiteen muotoinen levy ei mahdu. Valurauta levy varaa hyvin lämpöä ja paistaa tasaisesti, ja se paranee käytössä ajan myötä.
Valurauta paistolevy toimii myös tarjoilulevynä ja pitää ruoan lämpimänä pitkään. Se soveltuu monipuoliseen ruoanlaittoon – esimerkiksi pöydässä paistamiseen (erillisellä liedellä), grillaukseen, teppanyaki-tyyliseen paistamiseen sekä smash-burgerien valmistukseen. Mukana irrallinen valurautainen kahva siirtelyä varten. Olethan kuitenkin erityisen varovainen kuuman paistoastian käsittelyssä, sillä kahva on pieni ja irrallinen ja vaatii hieman totuttelua – suosittelemme pitämään kinnasta toisessa kädessä turvallista siirtelyä varten.
Pyöreä valurauta parila tulee pestä käsin, mielellään ilman pesuainetta, pelkällä kuumalla vedellä. Mikäli käytät pesuainetta, levy tulee kuivata huolellisesti ja öljytä esimerkiksi rypsiöljyllä käytön jälkeen jotta se ei ruostu.
Valmistaja: Ibili
Halkaisija: 24,5 cm
Kokonaishalkaisija: 26 cm
Pohjan halkaisija: 24 cm
Korkeus: 2,1 cm
Syvyys: 1,8 cm
Irrallisen kahvan pituus: 14 cm
Materiaali: valurauta


