Tuotekuvaus
Oletko etsinyt hieman suurempaa kannellista jääpalamuottia? Jos kyllä, tässä se on!
Ibilin jättikokoisella silikonisella jääpalamuotilla pakastat 4 annosta kerralla – yhteen muottiin mahtuu 250 ml. Annokset on helppo irrottaa yksittäin, mikä tekee tästä meal preppaajan unelman. Näppärä tapa valmistaa vaikka viikon lounaat etukäteen!
Silikonimuotteihin valmistat kätevästi myös esimerkiksi jälkiruoka-annokset, semifreddot, vauvanruoat sekä liemi- tai kastikepohjat. Silikonisesta muotista annostelu on vaivatonta ja tiivis kansi auttaa säilyttämään hygienian, estää hajujen leviämisen pakastimeen ja ehkäisee vuotoja.
Valmistettu joustavasta silikonista ja vahvistettu reuna tekee muotista tukevan – lohkojen sisäpuolella on mittaviivat millilitroilla ja kupeilla.
Suosittelemme pesemään silikoniset annosmuotit käsin, jotta tarttumattomuus säilyy eikä ruokaan tartu sivumakuja.
Vinkkejä:
- Mikäli muottiin alkaa tarttua hajuja, lämmitä sitä uunissa ilman kantta veden ja etikan kanssa.
- Kansi on tiivis joten avaamisen helpottamiseksi kannattaa sulkea ja avata kansi aina täyden lohkon kohdalta.
Valmistaja: Ibili
Pituus: 30 cm
Leveys: 14,8 cm
Korkeus: 6,5 cm
Yksittäisen lohkon mitat ja tilavuus: 11,5 x 5,5 x 5,5 cm – tilavuus: 250 ml
Materiaali: silikoni, muovi




